
УМОРЕНИ КРАКА, БОЛКА И ТЕЖЕСТ – Хронична венозна болест!
Pазширените вени на долните крайници (Хроничната Венозна Болест – ХВБ) засягат между 30% и 50% от населението. Заболеваемостта е по-висока при жените – 47%, в сравнение с тази при мъжете – 30%.
Клинично заболяването протича хронично-прогресивно и преминава през няколко стадия.
Доплерсонографията се счита за най-високоинформативна по отношение на диагностицирането на варикозата.
Лечението на заболяването винаги е комплекнно и включва оперативно лечение (минимално инвазини процедури – EVLA и RFA, стрипинг и флебокутанеоектомии), склеротерапия (с течност и пяна), външна еластокомпресия и локално третиране на венозните язви, като при компетентно провеждане на лечебният процес резултатите са отлични.
Разширените (варикозни) вени са вълнували умовете на медиците от дълбока древност.
Днес съвременната медицина на XXI-ви век разполага с различни хипотези и много възможности за диагностика и ефективно лечение на това изключително широко разпространено заболяване.
Епидемиология
Разширените вени на долните крайници (хроничната венозна болест – ХВБ) засяга между 30% и 50% от хората в зряла възраст в икономически развитите страни по света и в Европейският съюз. Преобладаващо от заболяването се засягат жените, а при населението над 50 годишна възраст ХВБ се наблюдава при 60-70% от пациентите.
Според данни за разпространеността на ХВБ в България, тя е налице при 37% от населението. Заболеваемостта е по-висока при жените – 47% в сравнение с тази при мъжете – 30%. Около 300 000 пациенти са в най-тежките 5 и 6 стадий на заболяването.
Предразполагащи фактори за развитието на болестта са: наднормено тегло, професии свързани с продължително стоене в право или седнало положение, обездвижване, бременност. Определено симптоматиката ескалира през топлите месеци на годината.
Обсъжда се и възможнна генна предиспозиция, особено при жените.
Венозната хипертензия предизвиква левкоцитно-ендотелна интеракция, с характерните изяви на асептично възпаление и проникване на левкоцитите в паренхима на венозната стена и клапи. Тук те отделят металопротеази, които разграждат еластина и колагена в засегнатите структури.
Това води до деформиране, огъване и удължаване на вените, както и до разрушаване на техните клапи, което задълбочава венозната хипертензия.
Днес има достатъчно научни данни, че левкоцитната активация в кожата, вероятно дължаща се на венозната хипертензия има също важна роля в патофизиологията на ХВБ. Попадналите в микроциркулацията активирани левкоцити отделят токсични метаболити, причиняващи увреди на малките съдове, подкожната тъкан и кожата.
Имунохистохимичен и електронномикроскопски анализ показва че в увреденото екстрацелуларно пространство преобладават Т-лимфоцити, макрофаги и мастни клетки[8,16]. Очевидно първичните увреди на кожата се дължат на екстравазация на макромолекули и еритроцити в дермалният интерстициум. Продуктите от разпадането на еритроцитите и интерстициалната протеинова екстравазация се явяват и своеобразен сигнал за развитие на асептично възпаление и натрупване на активирани левкоцити.
Клинична картина и ход на заболяването
По-голямата част от пациентите сами откриват изразени в различна степен патологично разширените вени локализирани в долните крайници. В някой от случаите може да е налице само умора, тежест и болка в подбедриците преди да се появи видима варикоза. Постепенно се регистрират умора в крайниците в края на деня, сърбеж, стрелкащи болки, крампи, транзиторен в началото, а в последствие постоянен едем, хиперпигментация и втвърдяване на кожата на подбедрицата, дерматити, а в крайната фаза се оформя и една или няколко болезнени язви, разположени най-често над медиалният малеол, които практически не зарастват, въпреки упоритото лечение.
0 стадий – налице са тежест, напрежение и болка в крайника особено вечер, но без наличие на видими разширени вени.
1-ви стадий – към описаната симтоматика се появяват телеангиектазии (с диаметър до 1 мм) и ретикуларни вени (с диаметър от 1 до 3 mm).
2-ри стадий – наблюдават се трайно разширени, извити и сравнително големи (над 3 мм. в диаметър) по размер подкожни вени.
3-ти стадий – наличие на разширени вени и поява и на преходен перималеоларен едем в засегнатия от болестния процес крайник, както и първоначални кожни промени – леко изразена пигментация и понякога дерматит.
4-ти стадий – към изброените симптоми се наслагват и кожни изменения – развива се ангиодерматит, обхващащ кожата около и над медиалният малеол. Той се характеризира със значима пигментация, липодерматосклероза с индурация, бяла атрофия, дерматит, екзема.
5-ти стадий – към симптоматиката на 4 стадий се добавят и белези от зарастнали венозни язви.
6-ти стадий – по вътрешната страна на подбедрицата се наблюдават и активни венозни язви. Те са болезнени, често са нифектирани, покрити са с фибринови налепи и некротични материи и зарастват изключително трудно.
ЛЕЧЕНИЕ
Лечението на заболяването започва с промяна в навиците и начина на живот – повече движение и спорт, намаляване на излишните килограми, избягване на продължителното стоене в право и седнало положение.Носенето на еластични чорапи подобрява клиничната симптоматика, но определено влошава качеството на живот на пациентите.
Медикаментозното лечение е задължително през всички стадий на заболяването. Венотониците: https://deusspharm.bg/product/%d1%81%d1%8a%d1%80%d0%b4%d0%b5%d1%87%d0%bd%d0%be-%d1%81%d1%8a%d0%b4%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d1%81%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bc%d0%b0-%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%be%d0%ba%d0%b8%d0%bd%d0%b0%d0%b7%d0%b0-nattoki/ -които се използват са задължителни не само през летните месеци, но и при ндикации свързани с промени в хода на заболяването.В началото на второто десетилетие на XXI-ви век основните методи за лечение на ХВН обаче са минимално инвазивните процедури, склеротерапията и оперативното лечение.Докато до края на XX-ти век класическото оперативно лечение чрез стрипинг на ВСМ и флебокутанеоектомии на варикозните вени все още превалираше, то след 2010 г. минимално инвазивните процедури Ендо Венозната Лазерна Аблация (ЕVLA) и Ендо Венозната Радиофреквентна Аблация (RFA) категорично се наложиха като лидери в лечението на ХВБ. През 2010 г. във Великобритания са извършени 19 971 оперативни интервенции със стрипинг на ВСМ и 6 005 лазерни и 3 867 радиофреквентни венозни аблации, но през следващите години броят на минималноинвазивните процедури нараства главоломно, на фона на категорична редукция на класическите оперативни интервенции[10]. Отличните резултати от минималноинвазивните процедури – завръщане към обичайните си трудови задължения преди 7 ден на 83% от оперираните и на 96% до 14 ден след процедурата, на фона на перфектен козметичен ефект категорично са в подкрепа на широкото им внедряване в лечебните алгоритми на ХВБ.
Друг придобил широка популярност метод за лечение е склеротерапията. Двата основни вида на склерозиране с течност и пяна (директна и под ехографски контрол) се понасят изключително добре от пациентите и са с отлични резултати, не само при варикоза, но и при развитие на тежко венозно кървене, дължащо се на напреднала ХВБ.
Голямо предизвикателство е лечението на пациентите в 6 стадий на заболяването. Ефективната обработка на раневите повърхности е задължителна част от лечебният процес, но не може да бъде самоцел и единствено лечение.

Непрекъснатият микробиологичен контрол на раните е част от задължителният лечебен протокол при болните, но правилната преценка за подходяща антибиотична терапия трябва да е в ръцете на опитен съдов хирург.
Задължителна част е прилагането на външна еластокомпресия и приложението на съвременни превръзки. Използването на подходящите превръзки в различните фази на оздравителните процеси в раната позволяват ефективното и очистване, предотвратяване на инфекцията, регулиране на влажността и рН, осигуряване на достъп на кислород до раневите повърхности, стимулиране и ускоряване на гранулационите и епителизационни процеси и по-бързо зарастване на венозните язви.
В заключение трябва да изтъкнем, че високият процент на пациенти с ХВБ правят заболяването социално значимо, но съвременните методи използвани за нейното лечение могат бързо да възстановят болните и да ги върнат към нормалният им начин на живот.
https://deusspharm.bg/product/federleicht-beinvenen-%d0%bf%d1%80%d0%b8-%d1%80%d0%b0%d0%b7%d1%88%d0%b8%d1%80%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8-180-%d1%82%d0%b0%d0%b1%d0%bb%d0%b5%d1%82%d0%ba%d0%b8-barbel-drexel/