Коензим Q10 (CoQ10) е витаминоподобно съединение с мощна антиоксидантна сила. Открито е през 1957 г. от д-р Фредерик Крейн в Института за ензимни изследвания към Университета на Уисконсин, САЩ. Съдържа се в почти всички клетки и е концентрирано предимно в т. нар. клетъчни енергийни фабрики, по-известни като митохондрии. Концентрацията му е най-висока в органите и тъканите, чиито клетки са най-богати на митохондрии – сърцето, мускулите, мозъка, бъбреците, черния дроб, репродуктивните органи.Коензим Q10 (CoQ10) е основен кофактор в митохондриалната дихателна верига, отговорна за окислителното фосфорилиране, където функционира като електронен преносител и действа като антиоксидант. Той се намира във всички клетъчни мембрани и се пренася от липопротеините в кръвообращението. Приблизително 60 % от CoQ10 е свързан с липопротеините с ниска плътност (LDL), 25 % с липопротеините с висока плътност и 15 % с други липопротеини. CoQ10 присъства в организма както в редуцирана, така и в окислена форма, като антиоксидантната активност на CoQ10 зависи както от концентрацията му, така и от редукционно-окислителния му (редокс) статус.
Недостигът на CoQ10, може да възникне поради дефекти в гените, участващи в биосинтезата на убихинона (първичен недостиг на CoQ10), или поради други причини, като например митохондриални нарушения (вторичен или недостиг на CoQ10).
Описани са пет основни клинични фенотипа на недостиг на CoQ10:
– Енцефаломиопатия (повишена серумна креатинкиназа [CK], повтаряща се миоглобинурия, лактатна ацидоза)
– Цебеларна атаксия и атрофия (невропатия, хипогонадизъм)
– Тежка мултисистемна форма при кърмачетата (нистагъм, атрофия на зрителния нерв, сензорна загуба на слуха, дистония, бързо прогресираща нефропатия)
– Нефропатия, стероидно-резистентен нефротичен синдром, водещ до краен стадий на бъбречно заболяване
– Изолирана миопатия (непоносимост към физически упражнения, умора, повишен серумен CK).
CoQ10 е замесен в други болестни процеси, включително болестта на Паркинсон, диабета и болестта на Алцхаймер, както и в процесите на стареене и оксидативен стрес. CoQ10 може също така да играе роля при терапията с инхибитори на хидроксиметилглутарил-CoA редуктазата (статини); промените в CoQ10 могат да имат отношение към статин-индуцираната миалгия. Освен това окислително-редукционният статус на CoQ10 може да бъде полезен ранен маркер за откриване на окислително модифициране на LDL.
ЕФЕКТИВНОСТТА НА МИКРОНУТРИЕНТА ПРИ ЖЕНИ:
Коензим Q10 е важен за адекватно осигуряване на енергия в митохондриите на майката, чиято ДНКсе наследява от детето. Тялото генетично наследява способностa да синтезира коензим Q10, но тази способност намалява с възрастта.
Допълнителният прием има още
по-важна роля, защото ако тялото не
синтезира достатъчно количество
коензим Q10, може да се увреди дейността на митохондриите, което
може да доведе до недостатъчна
енергия и функционална недостатъчност в овоцитите, като това също
може да причини инфертилитет –особено при по-възрастни жени. Чрез допълнителен прием на коензим Q10 при жени с PCOS може да се засили функцията на митохондриите, стимулира формирането на фоликулите, да се регулира менструалният цикъл и да се намали преждевременното стареене на яйцеклетките.
Защо да се изследвате?
– За диагностика на първичен недостиг на коензим Q10 (CoQ10)
– За диагностика на дефицит на CoQ10 при митохондриални нарушения
– За мониторинг на състоянието на CoQ10 по време на лечение на различни дегенеративни състояния, включително болест на Паркинсон и Алцхаймер
Какво е убиквинолът?
http://Мощен антиоксидант за здраво сърце – Коензим Q10 (убиквинол), 50 mg х 30 софтгел капсули
Убиквинолът е обогатен с електрони коензим Q10 и затова е редуцирана форма. Не може да се каже, че убиквинолът е натуралната форма на коензим Q10, тъй като и двете форми, убиквинол и убиквинон, се синтезират в тялото и се съдържат в редица хранителни източници.
Особеностите на коензим Q10 са свързани с възможността да променя своето редуцирано-окислително състояние, като убиквинолът и убиквинонът участват в един общ цикъл, при който взаимно преместват своите електрони. Така двете форми взаимодействат и си влияят при изпълнението на своите функции, които всъщност се различават.
Установено е, че окислената форма, а именно убиквинонът, активно участва в производството на аденозин трифосфат и затова се нарича енергиен коензим Q10.
От друга страна убиквинолът е редуцирана форма, която по своята природа неутрализира свободните радикали и изпълнява антиоксидантни функции, което я прави антиоксидантен коензим Q10.При нормално състояние на човешкото тяло съотношението между убиквинола и убиквинона е 95% към 5%. При увеличаването на окислителния стрес нивата на убиквинол се понижават, защото неутрализира свободните радикали и се трансформира в убиквинон.
Въпреки че изпълняват различни активни функции, двата коензима Q10 са свързани помежду си. Освен че предават своите електрони един на друг, приемът на която и да е от двете форми води до увеличаване на нивата на другата в тялото.Установено е, при орален прием на 100 мг и 200 мг убиквинон плазмените нива на убиквинола се увеличават с 80% и съответно 150%. Обратната конверсия също е доказана, като във всички случаи двете форми поддържат постоянен баланс помежду си.Освен разлики във функциите, убиквинолът и убиквинонът се концентрират на различни места в клетъчните мембрани. Когато не произвежда енергия, убиквинонът се концентрира в средата на втория слой на клетъчните мебрани, докато убиквинолът се намира във всички останалите части на втория слой, като по-този начин предпазва клетката, включително и митохондриите, срещу увреждания от свободните радикали. Така убиквинолът може да взаимодейства и с други антиоксиданти като витамин C и витамин Е, като ги активира отново.
Източници на убиквинол
Убиквинолът се съдържа в солидни количества в най-разнообразни хранителни източници, които биват както животински, така и растителни.В животинските храни най-високи концентрации на убиквинол има в телешки дроб, свинска плешка, пилешки сърца, скумрия и риба тон. Сред най-богатите растителни източници са магданоз, броколи и портокали. Като цяло по-високи са количествата в месото (от 2,63 до 84,8 мкг/г), морските дарове (0,38 до 23,8 мкг/г), зеленчуците (0,17 до 5,91 мкг/г) и плодовете (0,22 до 3,14 мкг/г).http://Ubiquinol Active CoQ10/ Убиквинол Активен Коензим 100 mg x 60 софтгел капсули Natural Factors
Доказани и потенциални ползи
- Убиквинолът подобрява драстично здравословното състояние при остра сърдечна недостатъчност, като проявява по-силни свойства от убиквинона. При едно сравнително изследване първоначално се дават средно 450 мг убиквинон дневно на пациенти с остра сърдечна недостатъчност, след което терапията се променя на прием от средно 560 мг убиквинол дневно. Плазмените нива на коензим Q10 се увеличават от 1.6 мкг/мл до 6.5 мкг/мл, като се отбелязва два пъти по-силно подобрение на фракцията на изтласкването в сравнение с убиквинона.
- По-реактивоспособният антиоксидант. Свойствата на коензим Q10 като антиоксидант се широко известни. Убиквинолът като редуцирана форма на коензим Q10 проявява по-силни антиоксиданти свойства. Изследванията демонстрират, че убиквинолът е по-ефективен при потискането на периоксидацията в митохондриите и само той функционира като антиоксидант в митохондриите, като ги предпазва от увреждания и индиректно подпомага производството на енергия.
- Убиквинолът проявява силна антиоксидантна активност при потискането на липидната пероксидация. Неговите качества се доближават до тези на витамин Е (а-токоферол), като превъзхождат витамин C и ликопен. При едно от изследванията се твърди, че убиквинолът е по-ефективен при потискането на липидната пероксидация дори от алфа-токоферола, нужни са още изследвания във връзка с това сравнение.
- In vitro, както и in vivo изследванията върху животни демонстрират потенциалните ползи от убиквинола при понижаването на възпаленията. Убиквинолът въздейства положително върху експресията на противовъзпалителния ген miR-146a, който бива потискан чрез метаболитните пътища, които са зависими от провъзпалителния цитокин ядрен фактор капа-б. Убиквинолът също така потиска и други провъзпалителни цитокини, като туморен некрозен фактор и два други хемокина.
- По-широко въздействие върху ДНК полезните гени. При тестове върху плъхове се установява, че убиквинолът въздейства положително върху 11 гена, които са свързани с холестерола, мастния и мастнопротеиновия метаболизъм, докато убиквинонът въздейства само върху един.
- Срещу патологично намалени нива на убиквинол. Установено е, че при засилване на окислителния стрес вследствие на конкретни заболявания се отбелязва драстично понижаване на плазмените нива на убиквинол, докато общото количество коензим Q10 не се изменя. Това предполага нуждата на тялото от допълнителен прием на убиквинол, за да отговори на окислителния стрес при състояния като хепатит, хематоми и заболявания на коронарната артерия.
- Срещу възрастов дефицит на убиквинол. Наблюденията при възрастни хора отбелязват, че с напредването на възрастта нивата на убиквинол в тялото намаляват значително, докато тези на убиквинона не се влияят в толкова големи граници. Също така тялото става неспособно да произвежда убиквинол от убиквинон. Това е и една от основните причини производителите да препоръчват прием на убиквинол на хора, които минават 30-годишна възраст, тъй като убиквинонът би бил неефективен.
- Убиквинолът демонстрира по-силен защитен ефект от убиквинона срещу невротоксичния ефект на MPTP, който въздейства върху мозъчните клетки по същия начин, както при болест на Паркинсон.
- Изследванията върху животни с хронични бъбречни заболявания демонстрират силните антиоксидантни свойства на убиквинола, като неговите концентрации в бъбречните тъкани се увеличават и се потиска действието на радикала супероксид.
Странични ефекти
Коензим Q10 не се отличава със странични ефекти или токсичност. Всъщност убиквинолът и убиквинонът притежават изключително ниска токсичност. При тестовете се стига до заключението, че високи дози от рода на 3600 мг дневно убиквинон не са токсични при здрави и болни индивиди, но могат да предизвикат странични ефекти, свързани с диария и стомашен дискомфорт. Границата, която се препоръчва като напълно безвредна, е 1200 мг убиквинон дневно.Няма данни за горната граница на убиквинола и неговата токсичност при прием на високи дози. Доказано е, че 900 мг убиквинол дневно е напълно безвреден и не проявява странични ефекти.
Усвояемост и препоръчителни дози
За убиквинона съществуват различни виждания относно потентността му и възможността да се усвои напълно, като при някои изследвания се демонстрират положителни резултати, докато при други се отбелязва ниска усвояемост и нужда от прием на дози над 100 мг дневно.Липсват и достатъчно надеждни изследвания за потентността на убиквинола. Едно от малкото целенасочени изследвания, което достига до положителни резултати, е спонсорирано от фирмата патентоносител, Канека, което внася съмнение в надеждността му.
Въпреки това, като се направи кратък анализ на всички изследвания върху убиквинола, може да се стигне до заключението, че той е добре усвоим през интестиналния тракт и увеличава плазмените концентрации при орален прием от 90 до 300 мг дневно.Коензим Q10 се усвоява по-добре при прием с храна, богата на мазнини и има по-ниска усвояемост при прием на гладно. Установено е, че когато убиквинолът се приема под формата на течни дражета с мастно съдържание, неговата абсорбация се увеличава.
С какво да комбинираме убиквинол?
Убиквинол е мощен антиоксидант, поради което може да се комбинира с други силни антиоксиданти. Поради неговите свойства да реактивира антиоксиданти като витамин Е и витамин C, комбинацията им с убиквинол е препоръчителна.Поради полезните си свойства, свързани със сърдечното здраве и енергопроизводството, убиквинолът може успешно да се комбинира с L-карнитин и рибено масло.
Убиквинолът би се допълнил с рибено масло, въпреки, че едновременният прием на рибено масло с антиоксиданти е непрепоръчителен, поради което трябва да се приемат в различни части на деня. Комбинацията с L-карнитин или ацетил L-карнитин би била също удачна, като ацетил L-карнитинът спомага за увеличаването на плазмените концентрации на убиквинол.Не се препоръчва прием на убиквинол с лекарства от класа на статините (понижаващи холестерола), медикаменти за понижаване на кръвното налягане и бета-блокери.В изследвания е установено, че приемът на статини може да понижи с 40% серумните концентрации на коензим Q10. Не е изследвано как би повлияла допълнителната администрация на коензим Q10 по време на терапията със статини.